Z osobních důvodů je expedice objednávek do 25. října pozastavena! Děkuji za pochopení.

Jak vybrat jízdní kolo

Ahoj!

Vybíráš jízdní kolo a tápeš, který typ vybrat? Na trhu je mnoho typů, velikostí plášťů kol i velikostí rámů a chápu, že občas může být složité se v této "změti" vyznat.

Právě proto jsem pro tebe vytvořil tento jednoduchý návod, jak na to: 

Jaký typ kola?

Typů kol je na trhu opravdu mnoho. V první řadě je potřeba si říct, jestli budeš jezdit na silnici, po nezpevněných cestách, chci brázdit lesy a terény nebo občas zajedu na kole nakoupit nebo do práce.

Horská kola (MTB)
Horská kola jsou asi nejrozšířenějším typem jízdních kol. Jsou určená především do terénu nebo na sjezdy, ale zvládnete s nimi i jiné povrchy. Dnes jsou horská kola obvykle celoodpružená (mají odpružený rám i vidlici), ale stále se najdou i horská kola s pevnými rámy. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, i horská kola se děli do dalších kategorií:

- CROSS COUNTRY: Cross country kola, zvaná též XC, jsou nejběžnějším typem horských kol. Poslouží jak k rekreační jízdě, tak na cyklistické maratony. XC kola se nezaleknou téměř žádného terénu.
- TRAIL: Trailová kola jsou vhodná především do náročnějších podmínek, ať už se jedná o technické pasáže nebo náročnější sjezdy.
- ENDURO: Rychlé náročné technické tratě. To je Enduro, nebo také All Mountain. Celoodpružené kolo je zde již nutností. A adrenalin v krvi stoupá.
- DOWNHILL: Tomu se říká zábava! Sednout na kolo a hurá z kopce. Šíleným terénem, mezi stromy, úzkou cestičkou a občas nějaký ten skok. Celoodpružené kolo, kde váha není na prvním místě.

Trekingová a krosová kola
Zde se nejedná o jedno a to samé kolo. Nicméně mají velmi podobné vlastnosti.

- TREKING: Nalož brašny, upni na nosiče a vyraž na výlet. Třeba i na několik dní. Zkrátka se jedná o cykloturistické kolo vhodné na silnici i nezpevněné cesty s pohodlným posezem.
- KROS: Krosové kolo se od trekingového v zásadě moc neliší. Povrchy zvládá stejné, jen má sportovnější posez a je uzpůsobeno na kratší vyjížďky.

Silniční kola
Vysoko posazené sedlo, berany (zahnutá řídítka), až extrémně úzké pláště. Na první pohled je opravdu specifické. A také velmi rychlé na silnici! Do terénu se však nehodí.

Má i svého "bratříčka". A tím jsou fitness kola. Mají pohodlnější posez, rovná řídítka a zvládají to, co klasická silniční kola.

Gravel kola ("štěrkolety")
Novinka posledních pár let. Někdo si řekl, že by chtěl na silničním kole občas vjet mezi kameny. Nebo že by chtěl být rychlejší na silnici oproti "horáku"? Podle mě je to velmi podařený hybrid obojího. Není uzpůsoben na sjezdy, ale základní terény zvládá, posezení příjemnější než na silničním kole, ale díky užším plášťům to můžeš i na té silnici pěkně rozjet. Základním rysem jsou berany.

Městská "city" kola
Na nákup, do práce nebo na posezení u kávy. Velice pohodlné kolo s menšími rozměry - do města jako dělané. Na žádném takovém kole nesmí chybět nosič nebo koš na řídítkách. To pro případ těch nákupů.

BMX kola
BMX je kategorie kol sama pro sebe. Jsou velmi specifická, nemají žádné převody, malé rámy, skoro až dětské. Většina jízdy se odehrává ve stoje. Ideální, pokud si chceš zaskákat. Mají i svoji závodní kategorii, tzv. bikros. A to je zábava opravdu pouze pro otrlé.

 

Jakou vybrat velikost plášťů?

Zejména u horských (MTB) kol někoho mohou zmást dvě, resp. tři, velikosti kol. U trekingových a silničních kol je to jednodušší, i tak tě ale ve zkratce provedu touto problematikou.

Horská kola - 26", 27,5" nebo 29"?
Jak jsem již zmínil výše, nejvíce "problémů" je u horských kol, kde jsou tři rozměry kol, v současné době se však používají především dva větší.

Šestadvacítky jsou nejstarším typem kol. Bohužel ze všech tří typů nejpomalejší a je s nimi horší prostupnost v terénu. Nejvhodnější jsou však pro menší postavy a staly se součástí dětských a juniorských kol.

Z těchto důvodů se u horských kol přešlo na rozměr 29". Zjednodušeně by se dalo říct, že po vzoru silničních kol. MTBéčka se stala rychlejšími a více horskými koly vhodnými do terénu. Dnes jde o nejčastěji využívanou velikost plášťů. Tento rozměr však nevyhovuje jezdcům s nižší postavou a pro někoho jsou kola na "devětadvacítkách" hůře ovladatelná.

A právě proto je tu třetí rozměr jako kompromis - 27,5". Rychlejší než "šestadvacítky", obratnější než "devětadvacítky". A aby to bylo komplikovanější, přidal se rozměr 27,5"+. Tyto pláště jsou určeny pro stejné ráfky jako klasické dvacet sedm a půlky, celkovou výškou však odpovídají velikosti 29" a disponují šířkou 3".

Trekingová, krosová a silniční kola
Ano, dal jsem je do jedné kategorie. Všechny tyto pláště disponují velikostí 28" a liší se šířka plášťů a dezén.